22 kwietnia 2024

Pluskwa jest owadem synantropijnym, czyli takim który żyje z człowiekiem i  do jego warunków bytowania przywykł. Naukowcy oszacowali, że czasach wiktoriańskich w Anglii zmagało się nimi trzy czwarte gospodarstw domowych. Za sprawą niezwykłe  skutecznego ale też skutecznego środka DDT jeszcze w XX weku udało się w Europie plagę pluskwy zwalczyć. W Niemczech znów się pojawiła w 2006 roku – za sprawą migracji i zmian klimatycznych. Krótkie i ciepłe zimy powodują, że owady rozwijają się dużo szybciej. Etymolodzy, ludzie którzy owadami zajmują się naukowo podejrzewają, że w Polsce ekspansa pluskwy przyspieszyła po rozgrywanych u nas mistrzostwach Europy Euro 2012. Teraz katalizatorem  inwazji była masowa migracja z Ukrainy, a dokładnej tzw. ośrodki recepcyjne – noclegownie, gdzie uchodźcy przebywali w  dużym ścisku.  Albo tez kawalerki w blokach,  gdzie – co naocznie widziałem – mieszkało po 10-20 osób.

A teraz konkrety:

Od sąsiadów – zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku zbudowanym z wielkiej płyty lub starej kamienicy. Pluskwy wykorzystują niczym arterie komunikacyjne przewody  wentylacyjne i rurki ciepłownicze, biegnące od podłogi do sufitu (zazwyczaj  blaszany kołnierz przy stropie z 2-3 mmm szczeliną).  W sezonie letnim przechodzą po fasadzie budynku, albo od sąsiada przez drzwi.

Z podróży –  pluskwa to zmora nawet najlepszych apartamentów  i hoteli.  Pół biedy jak nas tam pogryzą, gorzej jeśli pluskwa wejdzie do walizki i złoży tam jaja.  Niestety ten owad może być zadomowiony w przedziale wagonu,  w fotelach – również autokarowych.

Z OLX lub ze śmietników – kupowanie kanap, foteli i obazków z drugiej ręki to zdecydowanie zły pomysł.  Popularność takich grup jak fejbscookowa „Uwaga, bo śmieciarka” branżę DDD mocno napędza.

 

Oceniam, że 70 proc. moich klientów ma pluskwy od sąsiada. Mam klienta, który kupił skórzany używany tzw. wypoczynek od handlarza importowanych z Holandii, Przytrafił się malarz amator, który wykorzystywał ramy znalezione na śmietnikach. U niego w domu znalazłem ok 30 zapluskwionych obrazków, których nie zdążył jeszcze sprzedać.

 

Skąd się biorą pluskwy?
NISZCZENIA KORONAWIRUSA SARS-CoV-2

dezynsekcja i deratyzacja

O NAS

ZADZWOŃ

Felicitas

ul. Zielone Wzgórze 61

58-340 Sierpnica

Strona główna | Odpluskwianie | Dezynsekcja pluskwy | Odkażanie |Gryzonie |  Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2024