10 września 2020

Czas trwania zabiegu : od 30 min  do 2 godzin

Cała akcja trwa od 30 minut do dwóch godzin w zależności od wielkości i ilości pomieszczeń.  Sam zabieg polega na oprysku i/lub zamgławianiu, względnie zadymieniu mieszkania. Dobór metody uzależniony jest od rodzaju insektów i  umeblowania (skuteczność zabiegu ograniczają meble tzw. zabudowie ze względu na ograniczony dostęp).

Bardzo trudno wytępić pluskwy. Z racji, że owady gnieżdżą się w zakamarkach mieszkania: szczelinach, pęknięciach tynków, za obrazami, pod listwami podłogowymi, w tapczanach, a nawet w gniazdkach (dlatego warto je na czas zabiegu zdemontować) mieszkanie powinno być posprzątanie, meble odsunięte od ścian, a obrazki ze ścian zdjęte. Niestety pluskwy łatwo przenieść i zachować w mieszkaniu na ubraniach, narzutach, kołdrach czy kocach. Najlepiej więc opróżnić szafy  odzież uprać w 60 stopniach,  a po wysuszeniu spakować w plastikowe worki. To samo z pokrowcami tapczanów i materaców (można skorzystać z pralni samoobsługowej, gdzie odstępne są pralki o dużej ładowności).

Czy można się zatruć?

Obowiązuje zasada, że podczas zabiegu w mieszkaniu może przebywać jedynie osoba przeprowadzająca dezynsekcję. Wprawdzie do likwidacji owadów używamy chemicznych trucizn, ich stężenia nie są groźne dla ludzi.  Jednakże  w celu zminimalizowania ich odziaływania, po zabiegu obowiązuje okres karencji (zakaz korzystania z mieszkania) od 2 do 12 godzin, w zależności od użytego preparatu.

Bezwzględnie należy zabezpieczyć akwarium, gdyż większość biobójczych środków jest bardzo szkodliwa dla żyjących w nim stworzeń. Jeśli w domu są koty używamy preparatów pozbawionych permetryny. Jest to bardzo silna skuteczna trucizna na insekty, ale nie wolno jej stosować tam gdzie mieszkają  sierściuchy.

Przed zabiegiem rutynowo chowamy jedzenie, po zabiegu zmywamy kuchenne blaty i nastawiamy zmywarkę.

Na jak długo wystarczy zabieg?

  Jego skuteczność zależy nie tylko od tego czy udało się zniszczyć całą kolonię owada, ale czy również zniesione jajeczka. W celu przerwania cyklu rozwojowego owada, zabieg odpluskiwania po 3 tygodniach trzeba  powtórzyć.

Z racji, że insekty potrafią uodparniać się na chemię, rutynowo używamy zamiennie różnych trucizn, w tym mikrokapsółkowych, których oprysk ( dokonany np., za szafkami ) działa nawet do kilku miesięcy. Należy też liczyć się z tym, że insekty przylezą od sąsiada. Dlatego warto im to uniemożliwić uszczelniając silikonem szpary w podłodze ( przy pionach kanalizacyjnych).

 

Czynności przed odpluskwianiem:

1. Mieszkanie powinno być odkurzone i posprzątane ( konieczne jest usunięcie narzut, kołder, garderoby). Pod odkużaniu worek z odkurzacza należy natychmiast wyrzucić!

2. koniecznie odsunąć od ścian meble,  zdjąć obrazki, zegary i inne ozdoby

3. zalecany jest demontaż listw przypodłogowych  i gniazdek elektrycznych

4. zalecam pozbycie się starego, zapluskwionego łóżka.  Eliminacja owadów, zwłaszcza z tapicerowanych nierozkęcalnych mebli jest wyjątkowo trudna. Nie kupujemy nowych mebli do czasu gdy nie mamy 100 procentowej pewności, że pluskwy zostały zlikwidowane.

5. Łóżko, gdzie zazwyczaj lęgną się pluskwy należy w miarę możliwości rozkręcić, gdyż pluskwy chowają się w najmniej dostępnych miejscach (na styku desek, w mocowaniach itp). W razie konieczności przy demontażu pomożemy.

6. Ubrania narażone na kontakt z pluswami należy uprać w 60 stopniach. 

 

 

Na czym polega dezynsekcja i jak się do niej przygotować?
NISZCZENIA KORONAWIRUSA SARS-CoV-2

dezynsekcja i deratyzacja

O NAS

ZADZWOŃ

Felicitas

ul. Zielone Wzgórze 61

58-340 Sierpnica

Strona główna | Odpluskwianie | Dezynsekcja pluskwy | Odkażanie |Gryzonie |  Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2024