09 października 2020
By Mascamon z luksemburskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0

 

Jeśli nam coś bezpośrednio nie zagraża lub ryzyko wydaje się znikome, zachowujemy się tak, jakby zupełnie go nie było.  Za irracjonalnym negowaniem sensu noszenia maseczek i unikaniem stosowania dystansu społecznego kryje się wada ludzkiego umysłu.

 

Badania CBOS pokazują, że aż 39 proc. Polaków nie boi się zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Inne sondaże pokazywały, że blisko połowa respondentów jest przeciwna obowiązkowemu noszenia maseczek, na co nie ma chyba wpływu wyznawany światopogląd ( bo np. w Stanach Zjednoczonych gdzie badania Instytutu Gallupa dowiodły, że najwięcej maseczkowych sceptyków rekrutuje się wśród republikanów). Głównym jeśli nie jedyny argumentem antcovidowców jest brak ciężko chorujących na koronowirusa wśród bliższych i dalszych znajomych.

COVID może przytrafić się każdemu

 I choć skala tych ciężkich przypadków szybko rośnie, w skali populacji jest wciąż niewielka, na tyle mała by przeciętny Kowalski sam poczuł się zagrożony. Wiele więc wskazuje na to, że maseczki będą się cieszyły większym respektem dopiero z chwilą, gdy śmiertelność z jego powodu gwałtownie przyspieszy. Jestem przekonany, że część z nas i tak zachowa się jak kierowca starego bmw  gdy zobaczy rozbite auto i zwłoki na poboczu –zwolni, by po chwil znów dodać gazu, bo pomyślał os sobie, że jemu przecież tak  straszny wypadek się przecież nie przydarzy, ma lepszy wóz i świetnie prowadzi.  Ta ostania uwaga wbrew pozorom nie dotyczy tylko zdrowych jak rydze egoistycznych arogantów lecz nas wszystkich! Warto wiedzieć, że ludzka psychika jest upośledzona w tym sensie, że ma tendencję do lekceważenia i całkowitego pomijania ryzyka, o ile wydaje się ma one mało prawdopodobne.  Tę pułapkę zakorzenioną w naszym umyśle bardzo sugestywnie opisał Nassim Taleb, amerykański ekonomista i gracz giełdowy w książce „Ślepy traf”.  

COVID jak nabity rewolwer

Dla zobrazowania tego problemu użył przykładu rosyjskiej ruletki. Świadomość, że w bębenku sześciostrzałowca znajduje się jeden ostry nabój sprawie, że udział w grze weźmie tylko największy desperat. A co by było gdy w magazynku było znacznie więcej pustych miejsc? Powiedzmy 100 – śmiałków znalazłoby się na pewno więcej, a gdyby 100 tys. ? Obiektywnie ryzyka trafienia na komorę z nabojem jest istne, ale subiektywnie może nie wydawać się na tyle znikome, że można je całkiem pominąć.

Co ciekawe te same badania CBOS dowodzą, zdecydowanej mniej nowej zarazy obawiają się osoby z wyższym wykształceniem. Na to mam wyjaśnienia – poza jedną hipotezą: ludzie gorzej wyedukowani rzadziej korzystają z Internetu i mniej narażeni są na dezinformację mediów społecznościowych.

 

 

 

Koronawirus a rosyjska ruletka
NISZCZENIA KORONAWIRUSA SARS-CoV-2

dezynfekcja i dezynsekcja

O NAS

KONTAKT Z NAMI >

Felicitas

ul. Zielone Wzgórze 61

58-340 Sierpnica

Strona główna | Owady | Odkażanie | Gryzonie | Poradnik | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2020