13 września 2020
dezynfekcja restauracji

Covid-19: Większość instytucji prowadzi dezynfekcję własnymi siłami.  Nadchodzi jednak wreszcie taki moment, że trzeba skorzystać z usług profesjonalnej firmy

 Dopóki pracownicy są zdrowi, i nikt postronny jeszcze koronowirusa nie przywlókł, w dyrektorskich gabinetach panuje względy spokój. Powodu do paniki nie ma. Dlatego większość , zwłaszcza tych mniej zamożnych instytucji, stara się zapobiec skażeniu dezynfekując pomieszczenia własnym sumptem. Gdy jednak ktoś z pracowników na covid-19 zachoruje, lepiej zawczasu być przygotowanym na to, że nie obejdzie się bez profesjonalnego odkażania przy pomocy zamgławiacza.

Konieczna dezynfekcja? Nie czekaj na covid! 

Dla wielu zarządców biur, hoteli czy  placówek oświatowych nie jest to takie oczywiste zwłaszcza, że z płynących szerokim strumieniem Ministerstwa Zdrowia zleceń wynika wprost, że głównym orężem w walce pandemią pozostaje zwykły mop i nasączona alkoholem szmatka. Z naszego doświadczenia wynika tymczasem, że  osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo o konieczności NIEZWŁOCZNEGO skorzystania z usług profesjonalnej firmy, dowiaduje od inspektora Sanepidu, w chwilę po stwierdzeniu skażenia. Na taką okoliczność warto więc być zawczasu przygotowanym by nie szukać profesjonalisty na ostatnią chwilę

Co mówią przepisy o dezynfekcji?

O tym jak zabezpieczyć klientów lub petentów przez zakażeniem administrator budynku, przedsiębiorca, urzędnik, dyrektor szkoły dowiaduje się z komunikatów i wytycznych publikowanych na stronie ministerstwa zdrowia, Państwowego Zakładu Higieny i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz  właściwego dla jego instytucji ministerstwa. Z reguły nie są to kategoryczne dyspozycje lecz tylko zalecenia, o dużym stopniu ogólności i w przeważającej większość dość oczywiste uniwersalne, mające zastosowanie w każdym budynku, gdzie przebywają ludzie. Co trzeba robić gdy np. dojdzie skażenia np. w hotelu? W wytycznych dla tej branży czytamy,  że „zaleca się ustalenie obszaru, w którym poruszał się i przebywał [zarażony] pracownik, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami zakładowymi oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych. Dużo istotniejszy wydaje się inny zapis tejże instrukcji: Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych klientów, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.” Można się domyślać, że dotyczą one również metod, a nawet środków które w danym konkretnym przypadku należy użyć.

Dezynfekcja niskiego poziomu to za mało

Tu wyznacznikiem może być reżim sanitarny obowiązujący w szpitalach. Z racji, że przebywają tam ludzi o mocno osłabionej odporności na infekcje – poziom zabezpieczeń musi być największy. W newralgicznych pomieszczeniach szpitalnych prowadzona jest  tzw. dezynfekcja wysokiego poziomu”,  która wymaga zastosowania bardzo drogiego sprzętu i dedykowanych do nich preparatów, zaś jego skuteczność weryfikowana jest przy pomocy wymazów. Dla właścicieli gabinetów lekarskich i salonów kosmetycznych, gdzie kontakt z pacjentem, klientem jest naprawdę bliski punktem odniesienia mogą być np. zalecenia sanitarne dla gabinetów stomatologicznych. Wyczytać w nich można, m.in. iż zalecaną metodą dezynfekcji jest fumigacja nadtlenkiem wodoru, czego znów nie da się zrobić bez profesjonalnego zamgławiacza. Oczywiście za takimi środkami ostrożności czai się wyjątkowo duże ryzyko zakażenia, na które narażony jest dentysta podczas borowania ( efektem ubocznym turbiny jest tzw. bioarozol – unosząca się w powietrzy niewidoczna gołym okiem mgiełka z  kropelek wody z patogenami). Wszędzie jednak tam gdzie ludzie się spotykają, z ryzykiem zakażenia trzeba się liczyć i dlatego lepiej przedsięwziąć większe środki zaradcze niż za małe. Stawką jest ludzkie zdrowie. Z naszego doświadczenia wynika, że tam gdzie potwierdzono skażenie – inspektor Sanepidu zaleca tzw. dezynfekcje średniego lub nawet wysokiego poziomu (oznacza to min. użycie środków biobójczych o wyższym stężeniu), którą jest w stanie zrobić profesjonalna firma a nie zwykła sprzątaczka.

Niespójne komunikaty dotyczące dezynfekcji

Płynące z GIS komunikaty nie są do końca spójne – o ile w majowej instrukcji dla przedszkoli nie ma mowy o nadzwyczajnych środkach na wypadek stwierdzenia skażenia, w wydanych trzy miesiące wcześniej zaleceniach dla placówek oświatowych, czytamy, że ” w przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.” A tej znów się sposób przeprowadzić półśrodkami.

 

 

 

Covid-19: Profesjonalna dezynfekcja. Kiedy z niej najlepiej korzystać w czasie panującej pandemii?
NISZCZENIA KORONAWIRUSA SARS-CoV-2

dezynfekcja i dezynsekcja

O NAS

KONTAKT Z NAMI >

Felicitas

ul. Zielone Wzgórze 61

58-340 Sierpnica

Strona główna | Owady | Odkażanie | Gryzonie | Poradnik | Kontakt

Strona stworzona w kreatorze www WebWave © 2020